Dzień z Eichendorffem - 26 listopada

Zapraszamy na podróż Szlakiem Eichendorffa!

W dniu 26 listopada mija 156. rocznica śmierci
Josepha von Eichendorffa.

Aby uczcić pamięć poety, Informacja Turystyczna przygotowała dla Państwa imprezę turystyczną
„Dzień z Eichendorffem”

Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie udziału do 23 listopada br.

Po szlaku oprowadzać będzie licencjonowany przewodnik
Krystyna Dubiel.

Szczegółowe informacje pod numerem telefonu 77 433 49 71

Wszystkich chętnych gorąco zapraszamy.

Udział w imprezie bezpłatny!"

 

 

Szlak Eichendorffa to malownicza trasa spacerowa o długości ok. 1,3 km.  Biegnie ona drogą, którą  - według przekazów – poeta chętnie wędrował. Dziś spacerując leśnym szlakiem możemy zachwycać się pięknymi widokami panoramy Nysy, Gór Opawskich i Jeziora Nyskiego. Warto odwiedzić grób Luizy i Josepha von Eichendorff, a także pomnik poświęcony pamięci tego wybitnego poety.

Szczególnie, należy tu wspomnieć o ś. p. Josefie Paulu Rock.

Był aktywnym działaczem na rzecz promocji miasta Nysa, odznaczony tytułem "Zasłużonego dla Ziemi Nyskiej".

Josef Paul Rock, od wielu lat, wraz z małżonką opiekowali sie grobem poety - Josepha von Eichendorffa. Był inicjatorem, powstania w Nysie – Komitetu Budowy Pomnika Josepha von Eichendorffa w Nysie, jak  również, był pomysłodwcą budowy Altany Eichendorffa.

 

 Joseph von Eichendorff urodził się w 1788 roku we wsi Łubowice koło Raciborza w arystokratycznej rodzinie. Studiował we Wrocławiu, Halle i Heidelbergu. Fascynowały go dalekie i bliskie krajobrazy jak również wiara, co widać  w jego twórczości. W 1815 roku poślubił Luizę von Larisch. Ostatnie lata życia przyniosły mu biedę a czasem nawet głód.

W 1855 roku przeniósł się  wraz z żoną do córki Teresy do Nysy. W tym samym roku umiera żona poety z którą przeżył czterdzieści lat. Po załamaniu psychicznym Eichendorff, próbował odnaleźć równowagę w pracy pisarskiej. Niestety bieda nadal dawała się we znak i  powróciły problemy ze zdrowiem. Zamarł 26 listopada 1857 roku w Nysie, po ostrym zapaleniu płuc. Został pochowany na Cmentarzu Jerozolimskim, obok ukochanej żony Luizy.

„Na kogo Bóg łaskawie spojrzy

Ten dąży w dal, w szeroki świat

Ten cuda świata skryte dojrzy

Gór, lasów, rzek i łanów kwiat

leniwcy, co się w domu pierzą

nie ujrzą złotych zórz

W zaduchu chałup nędznie leżą

Nie znają śpiewu, wina róż...”

 

 Kilka lat temu przy Zespole Szkół Ekonomicznych został odsłonięty nowy pomnik tego niemieckiego poety doby romantyzmu. Powstał także Szlak Eichendorffa prowadzący prawdopodobnie po ścieżkach którymi wędrował poeta.

Josef von Eichendorff zapisał się w pamięci potomnych jako poeta wielbiący przyrodę i wędrówki. Już podczas nauki we Wrocławiu zdobył Ślężę. Znał język polski i często z bratem w tym języku rozmawiał na złość ich gospodyni. Dzięki znajomości języka polskiego mógł zebrać i przetłumaczyć na język niemiecki śląskie podania i baśnie.

 Był wszechstronnym twórcą. Z jego ręki powstawały opowieści, nowele utwory sceniczne oraz  wiersze. W jednym z nich „Złamany pierścionek” wspomina swoją niespełnioną miłość młodzieńczych lat. Dawniej  jego ulubionym miejscem wypoczynku i  i tworzenia romantycznych wierszy był leżący nieopodal młyn w Brzeźnicy. Na pewno uroku dodawała mu piękna córka młynarza Millera. Rodzice poety widząc kiełkującą miłość, szybko wysłali młodego poetę do rodziny w Austrii.

Być może, dzięki temu, możemy dziś przeczytać:

„Jest chłodna hen dolina

Tam wodny chodzi młyn

Zniknęła ma dziewczyna

Co dom swój miała w nim

Być wierną ślubowała

pierścionek od niej mam

Lecz słowo swe złamała

I pękł pierścionek sam

Chcę na mej lutni grając

W daleki ruszyć świat

I pieśni me śpiewając

Wędrować pośród chat”

 

Źródło: Krzyżowski P., Szlakiem Josepha von Eichendorffa , Agencja Reklamowa TOMART, Nysa 2006