Działania promocyjne - Sprawozdanie

 
Dwudniowe obchody Dni Twierdzy Nysa – Otwarcie Sezonu 2008  odbyły się w dniach 10-11 maja 2008 r. na terenie zrewitalizowanych obiektów fortyfikacji: Bastionu św. Jadwigi i Fortu Wodnego.


 

Do uczestnictwa w imprezach zaproszono żołnierzy z Nysy oraz zaprzyjaźnionych z nią polskich i czeskich regimentów z Kędzierzyna-Koźla, Kłodzka, Srebrnej Góry, Świdnicy, Zlatych Hor, Novego Jicina i Ostrawy -  występujących w umundurowaniu regimentów z okresu wojen napoleońskich. Żołnierzom zapewniono nocleg na terenie Bastionu św. Jadwigi.

Na uroczystość otwarcia zaproszono wielu gości, władze Nysy i miast partnerskich, władze samorządowe Powiatu Nyskiego i woj. opolskiego, a także osoby związane z Projektem „Park Kulturowo Przyrodniczy Twierdzy Nysa”.

W dniu 10 maja o godz. 12.00  po uroczystym przecięciu wstęgi na terenie Bastionu św. Jadwigi odbyła się konferencja, podczas której zaproszeni goście obejrzeli i wysłuchali wykładów i prezentacji na temat historii nyskich fortyfikacji i rewitalizacji obiektów fortecznych.

O godz. 14.00 otwarto bramy Bastionu dla licznie przybyłych mieszkańców Nysy i turystów. Podczas oficjalnego otwarcia, salw armatnich wypuszczono 500 gołębi. Przybyli widzowie mieli okazję zwiedzić (samodzielnie lub z przewodnikiem) odrestaurowane pomieszczenia Bastionu św. Jadwigi oraz obejrzeć wystawy fotograficzne prezentujące historię i dzień dzisiejszy Twierdzy Nysa. Na dziedzińcu Bastionu aż do godz. 19.00 miały miejsce występy artystyczne, zorganizowano liczne konkursy dla uczestników, a ich zwycięzcy otrzymali nagrody.

O godzinie 20.30 na terenie Parku Miejskiego i Fortu Wodnego rozpoczęła się kolejna część imprezy. Po występie szkockich dudziarzy na wyznaczony teren wkroczyły historyczne wojska, uzbrojone i w umundurowaniu z okresu wojen napoleońskich. W historię epoki, Nysy i strategii bitewnej wprowadził licznie zgromadzonych widzów narrator widowiska. O godz. 21.00 rozpoczęła się inscenizacja wieczornej potyczki. To atrakcyjne widowisko batalistyczne, z efektami pirotechnicznymi, w huku wystrzałów artyleryjskich i armatnich było najważniejszym punktem pierwszego dnia obchodów. Po zakończeniu bitwy otwarto bramę Fortu Wodnego dla publiczności. Niemal do północy trwała wieczorna biesiada, podczas której mieszkańcy Nysy i żołnierze wspólnie bawili się przy folkowej muzyce zespołu Hudoba. W imprezie uczestniczyło ponad 3000 widzów.

W niedzielę, 11.maja 2008 r. od godziny 10.00 do 15.00 na terenie Fortu wodnego odbyła się forteczna majówka, podczas której widzowie mieli okazję poznać obozowe, żełnierskie życie, zrobić pamiątkowe zdjęcia. Dla dzieci przygotowano liczne konkursy z nagrodami (np. strzał z łuku do celu, rzut kulą armatnią). Od godziny 15.00 festyn przeniósł się do Bastionu św. Jadwigi, gdzie nysanie bawili się przy muzyce i konkursach.

W dwudniowych obchodach udział wzięło ponad 5000 widzów.