Uroczyste otwarcie sezonu

Miniony weekend, 10 i 11 maja, był dla Nysan i licznych turystów prawdziwym świętem Twierdzy Nysa. Po trwających ponad rok pracach remontowych odzyskały blask dwa historyczne obiekty: Bastion św. Jadwigi i Fort Wodny.

 

 

Na uroczystość otwarcia zaproszono wielu gości z całej Polski i z zagranicy.  Przy pięknej pogodzie, na dziedzińcu Bastionu św. Jadwigi, w otoczeniu szeregów historycznych wojsk odbyło się przecięcie wstęgi. Salut armatni i kilkaset wypuszczonych gołębi oznajmiło otwarcie bram dla tłumnie przybyłych mieszkańców Nysy i turystów.
Uczestnicy fortecznego Festynu z zaciekawieniem zwiedzali odnowione korytarze i pomieszczenia Bastionu oraz wystawy fotograficzne, poznając tajemnice Twierdzy. Festynową atmosferę stworzył ciekawy program artystyczny przygotowany przez Nyski Dom Kultury.
  Wieczorem impreza przeniosła się się do położonego w Parku Miejskim Fortu Wodnego. Tam, na przedpolu fortu urządzono niezwykle atrakcyjną, wieczorną inscenizację historycznej bitwy. To wyjątkowe wydarzenie przyciągnęło do Parku Miejskiego niemal 3 tysiące widzów. Tłumy turystów otaczające pole bitwy oklaskiwały ponad 150  miłośników historii wojskowej z Nysy i zaprzyjaźnionych z nią polskich i czeskich regimentów występujących w umundurowaniu z okresu wojen napoleońskich. Po bitwie na dziedzińcu Fortu Wodnego rozpoczęła się wspólna, wieczorna biesiada. Przy folkowej muzyce żołnierze i mieszkańcy Nysy bawili się niemal do północy.

 

 

  Nazajutrz bramy Fortu otwarto już o godzinie 10.00. Na wyjątkową majówkę wielu Nysan przybyło całymi rodzinami,  aby w piknikowej atmosferze spędzić niedzielę, zrobić pamiątkowe zdjęcie z żołnierzami, wziąć udział w licznych konkursach i zabawach, a także poznać wojskowe, obozowe  życie.
Po południu festyn przeniósł się do Bastionu św. Jadwigi, gdzie przy muzyce i zabawach upłynęło niedzielne popołudnie. W dwudniowych imprezach wzięło udział około 5000 osób.

 Osiągnięcie celu projektu, jakim była rewitalizacja nyskich fortyfikacji, odbyło się dzięki zaangażowaniu władz miasta i przy finansowym wsparciu Unii Europejskiej. Twierdza Nysa stanowi kulturowe dziedzictwo miasta, a wspaniale odrestaurowane historyczne obiekty, dzięki nadaniu im nowych, współczesnych funkcji, będą służyć nie tylko mieszkańcom, ale także turystom odwiedzającym Nysę.

Wystawa poświęcona fortyfikacjom nyskim